Високопоставен руски парламентарист призова армията да „спре да лъже" за военната кампания в Украйна. „Хората го знаят. Нашият народ не е глупав", заяви Андрей Картаполов, председател на комисията по отбрана в Думата. „И вижда, че ние не сме готови да му кажем дори част от истината“, а това може да доведе до загуба на доверие, каза той, цитиран от AFP.
„Врагът е на наша територия. Всички погранични села в Белгородска област на практика са разрушени", заяви бившият военен командир в канала на руския пропагандист Владимир Соловьов в Telegram. „Чуваме това от всички - от губернатори, от военни кореспонденти. Но докладите на Министерството на отбраната остават непроменени", оплаква се той.
Russian MP Andrei Kartapolov, a former army general, says the Defence Ministry needs to stop lying in its daily updates on the war
"People are far from stupid. They can see that they're not being told the truth" pic.twitter.com/xxz5hsp1gU
— Francis Scarr (@francis_scarr) October 5, 2022
Според него ходът на „спецоперацията“ е показал също, че руската армия има нужда от усъвършенстване на разузнавателната техника. „Нашият основен проблем днес е разузнаването, това са средства, не сили, а средства за разузнаване, които биха позволили да се разкрият цели на противника в пълна дълбочина, неговото оперативно формиране, до стратегическа дълбочина“, каза той.
Ден по-рано кремълският пропагандист Соловьов също заговори за предателство и малодушие на фона на новините от фронта. „Не съм в добро настроение", каза той в предаването си. Украйна работи „много ефективно". Преди месеци руснаците бяха точно пред Киев, а сега „погребват“ фронтовата линия.
Соловьов настоява за бързи действия: „Отговорните трябва да бъдат наказани“. За съжаление, няма смъртно наказание, каза той. И все пак му се струвало, че за някои това е "единственото решение". „Проблемът е, че те нямат офицерска чест. И не могат да се застрелят“.
Top pro-Kremlin propagandist is despondent because of Russia's defeats in Ukraine. He refuses to be cheered up even by Elon Musk's insertion into the timeline of propaganda. Solovyov advocates for the restoration of the death penalty, because people refuse to shoot themselves. pic.twitter.com/sR7cpoAexU
— Julia Davis (@JuliaDavisNews) October 4, 2022
Руското министерство на отбраната рядко признава за неуспехите на своите войски. По-скоро то просто публикува ежедневен доклад, в който изброява тежките загуби, които твърди, че е нанесло на противниците си.
Няколко руски военни блогъри обаче наскоро съобщиха за скорошното изтегляне на военните от украинските територии и бяха много по-откровени от военните. Роман Сапонков например написа в Telegram: „Приятели, знам, че ме чакате да коментирам тази ситуация. Но наистина не знам какво да ви кажа. Отстъплението от север по десния бряг е катастрофално“.
Тенденцията за критиките всъщност се засили от средата на миналия месец, когато руски патриотични канали в Telegram започнаха да критикуват Министерството на отбраната, че мълчи за отстъплението от Харковска област. Междувременно коментарите под публикации на министерството в някои мрежи бяха изключени.
Тогава дойде и атаката на най-високо ниво: чеченският лидер Рамзан Кадиров обясни, че ако министерството на отбраната не смени подхода си бързо, той щял да отиде лично да обясни на руския президент Владимир Путин каква е действителността на терен.
По онова време Кремъл отбеляза, че критиката е допустима, докато е „в рамките на действащото законодателство... но границата е много, много тънка".
Президентът на Русия Владимир Путин, който миналата седмица анексира четири украински територии, заяви преди ден, че се надява военната ситуация в Украйна "да се стабилизира".


Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
2954 са вече жертвите след земетресенията във Венецуела
7 бюджетни идеи за освежаване на дома
Д-р Симидчиев: Проблемът в здравеопазването е управленски
3 цвята за жени над 40
Мондиал 26: С 3 гола за едно полувреме Мароко изхвърли Канада
преди 3 години До: baybay11 то няма как да имаш силна армия в провалена държава! Нещата са силно свързани. Само глуупаците вярваха че руската армия е силна, реално половината им съседи могат да ги опляскат без проблем! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години '',,,,това са средства, не сили, а средства за разузнаване, ...'' мдаа- щом военните ви и това не знаят, олеле малее- твърденията ви, че имате най- добрата и най- силната армия отиват в кошчето за ***;0 Дори аз зная това, а не съм кадрови военен;0 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: georgi_shum мисля че настана време за преврат.... въпреки че да смениш милиционер с военнен не е кой знае каква алтернатива! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Еми прави са хората, очевидно че частична мобилизация не стига. Да обявяват пълна поне в прифронтовите области, че ей ги на скоро до Масква ще стигнат натокраинците. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: khaoТакова унижение върху руските офицери не е имало от времето на великата сталинска чистка от 1935/37 г.Късия тотално е изплискал легена. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години кагебистите ще прехвърлят вината върху военните, ахахахаха.... жалллко и унизително! отговор Сигнализирай за неуместен коментар